Modelowanie BIM – teraźniejszość budownictwa

Modelowanie BIM to z całą pewnością teraźniejszość budownictwa. Mówi się o rewolucji, która opanowała niemal całą branżę, a środowisko CAD 2D w wielu pracowniach porzucono na rzecz programów, które umożliwiają projektowanie 3D BIM. Czy tego chcemy, czy nie – prawdopodobnie każdy inżynier konstruktor i architekt będzie musiał przyswoić modelowanie BIM.

Również konstrukcje żelbetowe projektowane są za pomocą tych samych technik. Projektowanie 3D BIM nie tylko ułatwia tworzenie modelu, ale generuje precyzyjną, całościową dokumentację na poziomie 2D. Jest ona aktualizowana na bieżąco w trakcie wszelkich zmian wprowadzanych w modelu, co pozwala uniknąć błędów na tej płaszczyźnie.

Konstrukcje żelbetowe

Modelowanie BIM wspiera także konstrukcje żelbetowe – ułatwia ich projektowanie, obliczanie i generowanie. Obiekty i elementy łączone ze zbrojeniem są tworzone trójwymiarowo, co ogranicza do minimum błędy i kolizje, a także pozwala na wykrycie ich już na wczesnym etapie. Przekłada się to na znacznie szybsze projektowanie 3D.

Konstrukcje żelbetowe są bardzo powszechne. Dzięki swoim właściwością wykorzystywane są do tworzenia szerokiego spektrum obiektów budowlanych. Każdorazowo muszą być precyzyjnie przeliczone ich właściwości, co wymaga czasu oraz odpowiednich narzędzi. Projektowanie 3D wspiera cały proces i znacznie skraca czas pracy.

Projektowanie 3D BIM daje dużo więcej możliwości w porównaniu z CAD 3D. Uczestnicząc w konferencjach, czy przeglądając prasę branżową, można ulec wrażeniu, ze wszystkie konstrukcje żelbetowe powstają przy użyciu właśnie tej techniki. Niestety, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jeszcze w wielu firmach przejście na oprogramowanie 3D BIM jest problematyczne i budzi wątpliwości.

Jednym z powodów jest sam proces wdrożenia, który niestety wymaga czasu. Innym problemem może być konieczność wprowadzenia bardziej szczegółowych informacji już na wczesnym etapie projektu. Jeżeli jednak przeanalizujemy wszystkie zalety BIM, to wybór staje się bardzo prosty.

Jeżeli ktoś jednak uważa, że nowa technologia nie jest mu potrzebna, to niestety prawdopodobnie w niedługiej przyszłości zweryfikuje to rynek. Klienci przyzwyczajają się do wysokich standardów obsługi i wymagają jej przy każdej kolejnej realizacji. Dlatego nie warto zadawać sobie pytanie, czy warto przejść na BIM, lepiej zastanowić się – kiedy to zrobić.

Źródło informacji: https://allbim.pl/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*