Lunety do polowania – współczesna optyka myśliwska

Dzięki nowoczesnej technologii myśliwskiej możliwe jest przeprowadzanie polowań nawet w najtrudniejszych i bardzo wymagających warunkach. Na przestrzeni nie wieków, ale ponad pięciu tysiącleci doskonalenia sztuki polowania wynaleziono ogrom różnorodnego sprzętu myśliwskiego. Współczesny nie ma nic wspólnego z prowizorycznymi łukami czy dzidami, ale najbardziej widoczna i namacalna różnica jest widoczna w przypadku akcesoriów namierzających.

Pomoc w polowaniu

Akcesoria te to głównie optyka myśliwska, czyli cały zestaw lunet, lornetek, celowników, laserów namierzających i oświetlających, dalmierze, muszki czy szczerbinki. Coś, bez czego wybranie się dzisiaj na polowanie mija się praktycznie z celem, zwłaszcza gdy przedmiotem polowania jest grubsza zwierzyna, której nie da się upolować z bliska. Przyrządy celownicze są ogromnym ułatwieniem dla myśliwych, ponieważ zwiększają w znaczny sposób szansę na trafienie zwierzyny już przy pierwszym strzale. Z drugiej natomiast strony są również większą gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ nie trzeba podchodzić blisko do celu. Dobra optyka myśliwska w połączeniu z niezawodną bronią pozwalają na ustrzelenie celu nawet z odległości… kilku kilometrów.

Co z używanym sprzętem?

Istotne jest to, że przyrządy optyczne używane podczas polowania (ale również przez różne służby jak straż graniczna czy leśnicy) nie ulega szybkiej degradacji ani zużyciu. Może być w pełni eksploatowana przez całe dekady, o ile nie zostanie uszkodzona mechanicznie (stłuczona, zarysowana). Dlatego nawet kupując używany sprzęt tego typu nie trzeba się martwić o jego jakość, jeśli pod względem fizycznym nie ma żadnych mankamentów.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*